Venezuelská ministryně zahraničí potvrdila právo palestinského lidu na život v míru

Venezuela_Delcy_Rodriguez

Ministryně zahraničních věcí lidové moci Delcy Rodríguezová opětovně potvrdila jménem Venezuely právo Palestinců na život v míru, plnoprávné sebeurčení a nezávislost. Ve svém projevu na zasedání ministrů zahraničních věcí čtvrtého Summitu arabských a jihoamerických zemí (Aspa) vyzvala členské země, aby se přestaly bát: „Musíme se postarat o to, aby Palestina získala své legitimní území, o zastavení kriminální blokády a zejména směřovat ke konci probíhajícího útlaku, kterým trpí každou minutu palestinský lid.“

Ve svém projevu oznámila, že se Venezuela bude nadále zasazovat o uznání palestinských hranic z roku 1967, mezinárodně uznávaných, s východním Jeruzalémem jako hlavním městem a že bude usilovat o proces přímých jednání s Izraelem, který povede k vytvoření pevného a trvalého míru v regionu.

Zopakovala svou výzvu Radě bezpečnosti, aby doporučila „v právu palestinského lidu“, Valnému shromáždění OSN udělení plného členství Palestiny, v souladu s povinnostmi obou orgánů svěřenými chartou OSN. „Venezuela znovu potvrzuje svou výzvu k ukončení porušování mezinárodního humanitárního práva, kterého se dopouští sionistické politické a vojenské elity na okupovaných územích a v Gaze,“ dodala.

Humanitární krize

Pokud jde o současnou situaci v Syrské arabské republice, Venezuela před summitem Aspa znovu potvrdila svou podporu pro hledání a vyjednání politického řešení vnitřního konfliktu v této zemi, jež se stala „obětí intervenčních politik cizí moci, která se snaží svrhnout její legitimní vládu,“ řekla Rodríguezová.

Ministryně zahraničních věcí také zopakovala plnou podporu integritě, jednotě a nezávislosti Sýrie v souladu s právem na sebeurčení národů a plně v souladu s mezinárodním právem. Připomněla obrovský počet přistěhovalců, uprchlíků a žadatelů o azyl, který se v současné době nachází ve Středozemním moři, a trvala na tom, že primární odpovědnost za zachování mezinárodního míru a bezpečnosti by měla být odpovědností Organizace spojených národů.

Aspa: Nová éra spolupráce Jih-Jih

„Aspa a mechanismy spolupráce drží krok s posílením diplomatických vztahů mezi našimi zeměmi a začleněním mnoha našich jihoamerických bratrů jako pozorovatelů Ligy arabských států.“ Rodríguezová zdůraznila ekonomickou a kulturní výměnu v různých oblastech života našich národů, která je více než významná. „Například bi-regionální obchod se zvýšil téměř šestkrát. Od roku 2004, kdy jsme měli téměř šest miliard dolarů, jsme se za 10 let v roce 2014 dostali na 33 miliard dolarů. V tomto aspektu znamená rychlý růst obchodních toků mezi oběma regiony velkou komplementaritu ekonomik obou bloků.“

Zdroj http://www.vtv.gob.ve/