Prohlášení k 1. výročí zavraždění Roberta Serry

Robert Serra

My, níže podepsaní zástupci organizací, si připomínáme první výročí neskutečného kriminálního činu, brutální vraždy sedmadvacetiletého venezuelského poslance Roberta Serry, který byl ubodán k smrti spolu se svou ženou Marií Herrerovou. Viníkem jsou kolumbijské paramilitantní jednotky, které provedly tento kriminální čin. Celkově opozice, podobně jako při jiných násilnostech, ukázala spolu se svými zahraničními spojenci, jako např. bývalý kolumbijský prezident Uribe, svou „demokratičnost“. V dalších měsících naplno odhalil svou masku i někdejší sociálně demokratický španělský premiér Felipe González, když se připojil k výpadům proti vládě Bolívarovské republiky, která se na rozdíl od předchozí vlády oligarchie, s níž tento politik spolupracoval, opírá o lid a vychází z lidu. Těžko tomu může porozumět člověk, který zradil vlastní národ a zapojil jej do struktur imperialismu a neoliberalismu.

Robert Serra, mladý a nadějný poslanec Chávezovy a Madurovy strany PSUV, se mohl stát energickou zbraní venezuelského lidu v boji proti oligarchii a jejím kriminálním posluhovačům z řad vlastizrádců. Jeho smrt ukázala nemožnost jakéhokoli kompromisu s tzv. „opozicí“ složenou z oligarchie a zločinců, stejně jako se světovou reakcí vůbec. Tento brutální čin poukázal na nemožnost jakéhokoli slitování s těmi, kteří v zemi šíří násilí, strach a chaos pro svůj jidášský zájem. Agresivní obrana anachronického systému neoliberalismu a kapitalismu vůbec dala ve své zrůdnosti najevo historickou nutnost konce podhoubí pro podobné činy.

Rok od smrti Roberta Serry musí být rokem nekompromisního boje a nekompromisního upevňování výsledků socialistické cesty, které musí buržoazie vyklidit stůj co stůj cestu a odejít konečně kamsi do smutné historie země.

Jménem našich organizací, v duchu solidarity s Venezuelou a její lidovou revolucí proto říkáme všem, kteří by chtěli z této země udělat pro udržení zbytků svého panství Chile roku 1973: NEPROJDOU!

Svaz přátel Latinské Ameriky a Karibiku
Svaz mladých komunistů Československa (SMKČ)
Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska (člen Světové odborové federace)