Bakala – Zeman – OKD

Logo_OKD_CMYK

Před několika dny se Miloš Zeman, prezident České republiky, vyjádřil ve smyslu, že Bakala měl být jako podvodník odsouzen. To nelze rozporovat. Jak jinak se mohl v současné těžké situaci Severní Moravy a Slezska, kde tisícům horníků hrozí ztráta práce, jejich rodin a na ně navazujících služeb, vyjádřit? Otevřené obhajování by bylo politickou sebevraždou. Miloš Zeman však využívá své mediální sledovanosti a absence rázné levicové a především komunistické kritiky, která dnes vůči situaci v OKD nezaznívá.

Musíme si však říci: Situace v OKD nevznikla na jaře roku 2016, kdy se vyhrotila tak, že je s ní obeznámena celá republika. Problém přišel v čase, kdy údajně levicová Zemanova vláda začala místo řešení privatizačních lumpáren vlády Klausovy privatizovat klíčové podniky do zahraničních rukou pod neoliberální zásadou „soukromník hospodaří lépe“. SMKČ od počátku své aktivní činnosti kritizovala danou situaci a ne až ve chvíli, kdy oheň už je na střeše a miliardy jsou z OKD vyvedeny do zahraničních fondů, případně do nadací sloužících stejně jako středověká charita – pouze pro zmírnění černého svědomí.

Kde byl Miloš Zeman, když jeho strana a jeho vláda spouštěly privatizaci Mostecké uhelné, Ostravsko-karvinských dolů a našeho bankovního systému?

Kde byl Miloš Zeman, když Zdeněk Bakala vyháněl rodiny zasloužilých horníků z jejich domovů v tzv. kauze bytů RPG?

Kde byl Miloš Zeman, když horníci z dolu Paskov protestovali proti Bakalovi?

Miloš Zeman není tribun lidu, který povstal z řad lidu, aby se stal jeho hlasem proti zjevné nespravedlnosti. Miloš Zeman je nedělitelnou součástí politického systému, který způsobil, že Bakalovy závazky budeme muset platit my všichni. Je to systém práva, který více chrání majetek zloděje a privatizátora než spravedlivou mzdu pro horníky, kteří pro ni dřou v potu, krvi a uhelném prachu.

JDA