Fanoušci Celtic Glasgow prokázali statečnost

celtic_glasgow_palestine

Evropu ovládl mrak islamofobie, hlavním tématem jsou šátky žen, 80 syrských imigrantů a v podstatě kdokoliv, kdo mluví arabsky, je podezřelý. Hlavní důvod současného stavu však není v šátcích, hlavách muslimů či nepřekonatelných rozporech mezi kulturami, ale jak prokázalo samotné vyšetřování komise zřízené proto britským parlamentem, byla to politika dua Blaira a Bushe při agresi vůči Iráku. Nejenže Irák tehdy nebyl hrozbou, pro kterou bylo nutné útočit, ale oba dva lhali a zatajovali informace, které věděli o vojenských možnostech Iráku. Také proti tomu demonstrovaly tehdy miliony lidí v samotné Velké Británii. Vyslyšeny nebyly.

Je to pouhé dva roky od posledního konfliktu v Gaze, který zapříčinil smrt více než 2000 obyvatel tohoto hustě obydleného území, které již od roku 1948 slouží jako provizorní uprchlický tábor. Všichni snad zapomněli, netýká se jich to. Parafrází slov benátského kupce Shylocka z Shakespearovy hry Kupec benátský: „Arabské dítě netrpí a neumírá stejně jako dítě evropské, když skončí v zničeném domě, na který spadla bomba?“

Izrael od té doby kompletně ovládla koalice pravicových a ultrapravicových rasistických a sionistických sil, pro které je „dobrovolné“ vystěhování (pomalé etnické vyčištění za pomoci šikany, útisku a apartheidu) dosavadního obyvatelstva z okupovaného západního břehu Jordánu programovým minimem.

Fanoušci Celtic Glasgow, klubu kdysi založeného irskými dělníky pracujícími v Glasgow jako námezdná pracovní síla přicházející z chudého a zaostalého Irska pracovat v továrnách, vyjádřili minulý týden během zápasu Ligy mistrů s Hapoelem Beerševa doslova záplavou palestinských vlajek, že jim osud palestinského lidu není lhostejný. Nesouhlasí se zásahy na okupovaných územích, s bořením palestinských domů a vyhánění jejich obyvatel. Před zápasem bylo mezi návštěvníky rozdávány letáky informující o tzv. Al- Naqba (arab. katastrofa), tedy etnické čistce, a vyhnání 750 000 Palestinců z území současného Izraele. UEFA se pokoušela tento protest zastavit jako politický, avšak nepodařilo se jí to. Fanoušci Glasgow Celtic patří, na rozdíl od mnoha jiných fotbalových ultras, k zaměření levicovému, protifašistickému a protirasistickému. V roce 1988 se tito fanoušci stejně angažovali, když Margaret Thatcherová zavítala na fotbalový zápas do Skotska jako „čestný host“, což je titul, který pro její devastující neoliberální politiku, rozhodně neznají.

Zde projev a zdůvodnění podpory Palestinců

Jako další projev své solidarity začali fanoušci Celtic Glasgow organizovat sbírku na podporu palestinských uprchlíků žijících v uprchlických táborech. Původní cíl vybírání peněz byl získat 15 000 liber na podporu vlastního fotbalového týmu v táboře Aida u Betléma. Zbytek půjde na zdravotnickou podporu. K datu 26. 8. 2016 se jim podařilo vybrat již více jak 152 000 liber.

Akce fanoušků Celtic Glasgow inspirovala další tým Saint Etienné v Paříži při dalším zápasu s fotbalovým týmem z Izraele. Zde předkládáme jejich vyjádření podpory a rovněž vyjádření díků ze strany palestinských Arabů.

https://www.youtube.com/watch?v=Zdm09DOieHc

Rudolf Urbánek