Dvě vítězství za jeden týden: Bělorusko a Venezuela úspěšně proti reakci!

na Vasi strane

Během několika málo dní se na dvou různých kontinentech udály dvě události, dvě vítězství vlád a prezidentů dvou nezávislých zemí. Tyto země spojuje přátelství, spolupráce a novodobá tradice boje za suverenitu a pokrok v oblasti sociálních práv. Obě země prošly sankcemi a nátlakem mezinárodní reakce napojené na struktury USA, EU, paktu NATO či organizace OAS. Obě země přes všechny těžkosti během posledního týdne ukázaly, že na lži o slabosti systému a o volném poli pro zrádce všech barev dokáže odpovědět akcí. V Minsku bylo tvrdě, po právu tvrdě, zúčtováno s těmi, kteří si, popouzeni zahraničním kapitálem a snahami EU a USA o podmanění země, mysleli, že z Běloruska udělají druhou Ukrajinu, že sem přenesou mor barevných kontrarevolucí a že z hlavního města nadělají trosky po vzoru kyjevského Majdanu, který naplno otevřel dveře zradě a fašismu. Přes snahu o toleranci se vlastenecké cítění, snaha o bezpečnost země a samozřejmě o její nezávislost, nemohly ani na minutu zastavit a nechat projít ty, kteří chtěli zahnat Bělorusko do protestu. Policejní obušky daly jasně najevo, že hlavní je vůle lidu, který majoritně podporuje legitimního prezidenta a vládu a že loutky Bruselu a Washingtonu nebudou nikomu z této nezávislé země diktovat. Někomu se takováto reakce může zdát neestetická, kdo však dlouhodobě pozoruje zkázu Ukrajiny, ten s ní musí souhlasit.

Na druhém konci zeměkoule, ve Venezuele, proběhla další z řady antiimperialistických demonstrací. Kdo by záběry z nich hledal v režimních médiích, hledal by marně. Jenže cenzura není ani v Česku všemocná. Další krok v boji proti severoamerickému imperialismu, venezuelské oligarchii, jejím reakčním poslancům spřaženým s teroristickými gangy, se udál včera. Nejvyšší soud nařídil, aby část pravomocí parlamentu, který je v rukou pravice, byla přenesena na Bolívarovskou vládu. Proč? Protože pravice dlouhodobě pohrdá soudy, pohrdá justicí a jejím jediným cílem je svržení prezidenta, puč podobný brazilskému a předání země oligarchii a impériu. Už jen neustálý nátlak na privatizaci sociálního bydlení je jedním z řady pádných důkazů. Pokud bude prezident a vláda pokračovat razantněji, předem napsaný scénář vedoucí k repríze 11. září 1973 se podaří zvrátit.

Jeden týden přinesl dvě vítězné bitvy. Dnes upozorňuje Světová odborová federace na Den solidarity s palestinským lidem. A naším přáním je budoucí třetí vítězství i v této oblasti.