4× stručné zprávy z Venezuely

Maduro_Alzirsko_vyroci

Nicolas Maduro gratuloval Alžírsku k výročí nezávislosti

Prezident Bolívarovské republiky Venezuela Nicolas Maduro Moros jménem lidu a vlády Venezuely pogratuloval Demokratické republice Alžírsku k 63. výročí alžírské revoluce, datu, ke kterému alžírský lid svým statečným úsilím a oběťmi začal rozhodující a vítěznou válku za osvobození proti koloniálnímu jhu, za získání nezávislosti výsledkem lidového referenda dne 5. července 1962.

Boj alžírského lidu za nezávislost, jejich velcí vůdci jako Emir Abdelkader, Ahmed Ben Bella, Houari Boumediene a Frontou národního osvobození, jsou i nadále zdrojem inspirace pro pokrokové hnutí národů Jihu.

Vláda Bolívarovské republiky Venezuela potvrzuje hluboké a silné přátelské vztahy mezi našimi národy a vládami a znovu opakuje svůj závazek pokračovat v práci na posílení a prohloubení bilaterálních vztahů.

Caracas_100_let_Balfourske_deklarace

Palestinský stát připomenul v Caracasu 100 let Balfourské deklarace

Velvyslanectví Státu Palestina v Bolívarovské republice Venezuela připomenulo 100. výročí Balfourské deklarace. Stalo se tak na historické konferenci v sídle ministerstva lidové moci pro zahraniční věci za přítomnosti palestinské konzula v Caracasu Alaa Nijima.

Během svého projevu diplomat vysvětlil kontext a důsledky této deklarace přijaté před sto lety, a to nejen na území s následnou izraelskou okupací, ale také v humanitární katastrofě vrcholící smrtí tisíců Palestinců.

„Poslední agrese proti pásmu Gazy byla před několika lety a bylo při ní zavražděno 2500 lidí,“ připomněl konzul na konferenci, které se zúčastnila velká skupina úředníků z venezuelského ministerstva zahraničí.

V této souvislosti hovořil rovněž o předpojatosti a „pokrytectví“ Západu ve vztahu ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinou: „Země, které hovoří o demokracii a svobodě, ale jejich pravou tváří je podporovat kolonialismus proti sebeurčení a důstojnosti národů.“

Naopak poděkoval podpoře, kterou Bolívarská republika Venezuela poskytla palestinskému lidu v rámci Organizace spojených národů (OSN) a Hnutí nezúčastněných (Mnoal) a na dalších mezinárodních fórech.

Balfourská deklarace, která přislíbila dar Palestiny židovskému národu, byla bez ohledu na nezákonnost textu odeslána dne 23. listopadu 1917 britským ministrem zahraničí Arthurem Jamesem Balfourem sionistickému exlíderu baronu Walteru Rothschildovi.

Venezuela_hnuti_nezucastnenych

Venezuela podporuje požadavek Hnutí nezúčastněných kompenzovat škody lidem postiženým blokádou

Ministr zahraničí Bolívarovské republiky Venezuela Jorge Arreaza Montserrat podpořil prohlášení Hnutí nezúčastněných zemí (MNOAL), které uvádí, že vlády, které ukládají sankce nebo blokádu jakéhokoliv druhu, by měl být povinny kompenzovat škody lidem postiženým blokádou.

„Newyorská deklarace Hnutí nezúčastněných z tohoto roku uvádí, země ukládající blokády/sankce musí vyrovnat a kompenzovat újmu postiženým lidem,“ zdůraznil ministr lidové moci pro zahraniční věci prostřednictvím svého twitterového účtu.

V této souvislosti řekl: „Blokády v mezinárodním právu a jednostranné sankce jsou nezákonné. Multilateralismus musí zastavit tyto nelidské metody!“

Kromě toho, s odkazem na 50 let blokády uložené USA proti lidu a vládě Kubánské republiky, venezuelský ministr zahraničí dodal, že „svět dnes odmítá důrazně trestní, ilegální a anachronickou americkou blokádu proti kubánskému lidu“.

Yvan_Gil_naruseni_burzoaznich_struktur

Náměstek ministra Yván Gil: Máme za úkol dokončit narušení buržoazních struktur

V úterý 7. listopadu proběhl v Caracasu pochod na oslavu 100. výročí ruské revoluce, na kterém náměstek ministra zahraničí pro Evropu Yván Gil řekl, že je hlavním úkolem země zlomení buržoazní struktury, po kterém bude následovat cesta světové revoluce, na níž bude Latinská Amerika důležitým majákem.

Náměstek ministra Gil vysvětlil, že bolševická revoluce byla hnutím pracujících proti buržoazní třídě, carskému režimu a vykořisťování.

„Dlouhodobé vykořisťování dělníků a rolníků mělo za následek jejich organizovanost pod vedením geniálního Lenina, který posílený proletariát dovedl k vítězství nad carským režimem i buržoazií,“ řekl náměstek ministra Gil.

Také dodal, že to je důežitý den pro všechny revolucionáře na světě, a to zejména pro pracující třídu ve Venezuele pod vedením dělnického presidenta Nicoláse Madura.