Přátelé Latinské Ameriky odmítají protivenezuelské prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR!

Prohlášení odporu proti kampani EU a USA proti nezávislé Venezuele

Proti prohlášení českého Ministerstva zahraničních věcí ohledně aktuálního dění ve Venezuele se vyjádřili i místní přátelé Latinské Ameriky. Ti zkritizovali protivenezuelské stanovisko (dostupné zde) a hovoří o zkreslování informací a de facto obhajobu protivládního terorismu spolu s nemístným vměšováním do vnitřních záležitostí této latinskoamerické země. V oficiálním prohlášení solidarity proti nemístnému útoku ministerstva zahraničí stojí:

„Vyjadřujeme své naprosté odmítnutí stanoviska Ministerstva zahraničních věcí ČR ve věci aktuální situace ve Venezuele. Česká zahraničněpolitická reprezentace zde zase ukázala neschopnost samostatného myšlení a podlézavost postojům USA, které bez rozmyslu kopíruje. České Ministerstvo zahraničních věcí nejen v tomto stanovisku pošpinilo profil našeho národa, který odedávna podporoval boj druhých národů za svobodu a suverenitu proti hegemonům, jako je v současnosti USA a v minulosti koloniální mocnosti. Ministr zahraniční ve své proslulé nekompetentnosti zřejmě bojuje za ‚lidská práva‘ venezuelských fašistů, kteří na ulici lynčují podporovatele legitimní vlády, kteří upalují své demokratické odpůrce a vykonávají teroristické akty a pučistické činy. Pokud českému ministerstvu zahraničí leží nejvíce na srdci severoamerický zájem ve Venezuele, zájmy venezuelské oligarchie a kriminálních struktur, pak naši začleňuje mezi kolonie USA, kterou je už posledních 27 let. Česká republika se nejen vzdala své suverenity, ale svou zahraniční politikou do takových postojů chce zatlačovat i další země světa. Jaká ubohost!

Připomínáme, že české ministerstvo zahraničí se nezoceluje jen protivenezuelskou kampaní, ale pamětníci si jistě vzpomenou na tu antikubánskou nebo antiběloruskou. Je to zastydlost. V Černínském paláci se za poslední roky napáchalo hodně zla a to je třeba změnit. Možná se pan Zaorálek a jeho předchůdci dobře naučili papouškovat stanoviska Washingtonu nebo Bruselu. A možná s tím vystačí. Ale být slouhou velkého bratra z USA znamená odzvonit i těm zbytkům naší suverenity. Když se zamyslíme o lidských právech, nevzpomeneme si, kde bylo toto ministerstvo a pan Zaorálek v době genocidní izraelské agrese proti Gaze před 3 lety. Jak je vidět, sociální demokraté se na tomto postu nijak neliší od svých předchůdců. A výsledek je jen ten, že jsou zde prospěšní asi tolik co v kauze OKD!“, uvedly ve svém prohlášení solidarizující organizace v čele se Svazem přátel Latinské Ameriky a Karibiku a Svazem mladých komunistů Československa (SMKČ), které se dále vyjádřily, že situace ve Venezuele je jen záležitostí venezuelského lidu a že schvaluje jakoukoli legitimní obranu venezuelské suverenity proti kolonialismu USA.