Světová odborová organizace k aktuálnímu dění ve světě

Světová odborová federace slaví 70 let od založení

Prohlášení SOF o situaci v Sýrii a „novém Blízkém východě“

4. července 2018 skončila jednání o řešení konfliktu v jižní Sýrii. Jednání byla úplnou chybou. 5. července měla Rada bezpečnosti OSN své mimořádné zasedání. Pokrytectví opět triumfuje! Všichni tvrdí, že se zajímají o vytvoření „míru“, „demokracie“, „svobod“ atd. Za 8 let se v jihovýchodním Středomoří, v oblasti Perského zálivu a na Středním východě zvyšují meziimperialistické antagonismy. Silní aktéři tvrdí, že mají svou vlastní roli v Sýrii, Iráku a severní Africe, Libanonu, Íránu a Jemenu.

Světová odborová federace odsuzuje projekty manipulace, zotročení a rozdělení pracujících a národů podle náboženských, sektářských, rasových a národních rozdílů. Rozdělení a segmentace pracovníků má za cíl skrýt skutečné příčiny chudoby, vykořisťování a války. Tyto skutečné příčiny jsou spor o kontrolu přírodních zdrojů a dopravních cest pro energii, získávání nových trhů, vymezení nových hranic. Miliony uprchlíků, migrantů a nevinných obětí jsou výsledkem imperialistických antagonismů.

Souběžně s naším bojem proti imperialistickým intervencím, politikám NATO, Spojených států, EU a jejich spojencům, SOF pevně vyjadřuje svou solidaritu s progresivními a antiimperialistickými silami v Turecku, Libanonu, Íránu, Iráku, Jemenu a Jordánsku v boji za lidové, pracovní, odborová a demokratická práva.

Zároveň využíváme naší přítomnosti v rámci mezinárodních organizací na podporu lidských práv v monarchiích v Perském zálivu jak pro občany těchto zemí, tak pro migranty z asijských zemí. Existuje mnoho případů, že migrující pracovníci jsou v zemích Perského zálivu považováni za zvířata a nikoli za lidské bytosti.

Vyzýváme všechny militantní odborové svazy po celém světě, aby informovaly své členy o skutečné situaci, o skutečných odpovědných osobách, tím, že odhalí pokrytectví mezinárodních organizací, které se pravidelně řídí stejnými instrukcemi jako NATO a imperialisté.

Sekretariát SOF

Prohlášení SOF k 73. výročí svržení atomové bomby

6. srpna 2018 jsme si připomněli 73 let od zločinu amerického imperialismu v Hirošimě a 9. srpna v Nagasaki, který byl spáchán v roce 1945 a připravil o životy stovky tisíc lidí a úmrtí tisíců dalších v nadcházejících letech zaviněné účinky záření atomové bomby mělo znamenat zastrašování národů, poslat „sdělení“ SSSR, militantnímu hnutí všech zemí a dát známku zastrašování USA v mezinárodní situaci po druhé světové válce.

Postavení USA a jejich spojenců vytváří nové nebezpečí pro širší region a lidstvo jako celek. USA, NATO a Evropská unie se zaměřují na drancování přírodních zdrojů zemí třetího světa, posilování svých sfér vlivu a vytyčování nových hranic. Nebezpečí pro světový mír jsou vážná. Antagonismy mezi imperialistickými státy se neustále zhoršují.

SOF popírá „právo“ USA rozhodovat o tom, kdo může a kdo nesmí vlastnit jadernou energii. Nikdo nikdy nepovolil USA, aby dovolili Izraeli, Pákistánu, Turecku nebo Jižní Koreji mít jaderné zbraně, zatímco oni sami se ospravedlňují a říkají lži o ostatních.

Světová odborová federace (SOF) měla od prvního roku svého založení v roce 1945 jasnou pozici vůči jaderným zbraním. Během všech svých kongresů bylo potvrzeno rozhodnutí o zrušení všech jaderných zbraní ve všech zemích světa.

Sekretariát SOF

Palestina: SOF odsuzuje nové agrese Izraele proti Palestině

Světová odborová federace, která je militantním hlasem více než 92 milionů pracujících pěti kontinentů, vyjadřuje svou internacionalistickou solidaritu s dělníky a lidmi Palestiny a odsuzuje nové agresivní opatření Izraele, která vyvíjejí ještě větší tlak na lid Palestiny.

Mezi tato opatření patří pozastavení přepravy pohonných hmot a plynu do pásma Gazy z hraničního přechodu „Kerem Shalom“, jakož i další omezení přístupu palestinských rybářů do rybářské zóny jejich regionu.

Po nedávném otevření velvyslanectví USA v Jeruzalémě a vraždě více než 130 palestinských občanů a zranění tisíců dalších izraelskou armádou izraelský stát eskaluje svou agresi v rámci širších rivalit mezi imperialistickými centry regionu.

V tomto směru izraelský parlament (Knesset) hlasoval za rasistický zákon, který uznává Izrael jako výlučně hebrejský stát a vyvolává velké rozdíly proti jeho arabskému obyvatelstvu.

SOF pokračuje ve své pevné podpoře a solidaritě pro ukončení izraelské okupace a apartheidu proti Palestině a pro uznání svobodného státu Palestiny v rámci hranic z roku 1967 a východního Jeruzaléma jako svého hlavního města.

Sekretariát SOF

Vyjádření SOF o vlně veder v Jižní Koreji

Podle jihokorejského ministerstva zdravotnictví, blahobytu a kontroly nemocí zemřelo v Jižní Koreji nejméně 29 lidí.

Světová odborová federace vyjadřuje upřímnou soustrast rodinám a přátelům mrtvých. Bohužel, ať už jde o vlnu veder nebo jakoukoli jinou přírodní katastrofu, vždy jsou pracující, obyčejní lidé, nechráněni, trpí a ztrácejí své životy vinou nedostatečných bezpečnostních opatření.

Světová odborová federace se pevně snaží o zajištění ochrany pracujících a lidových vrstev ve všech aspektech jejich života a vyzývá dělníky, aby posilovali třídně orientované odborové hnutí tímto směrem.

Sekretariát SOF

SOF odsuzuje pokus o atentát na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura

Světová odborová federace odsoudila pokus o vraždu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, který se uskutečnil v hlavním městě Caracasu během jeho veřejného projevu na vojenské akci.

Třídně orientované mezinárodní odborové hnutí stojí na straně lidových vrstev Bolívarovské republiky Venezuela a opět jednoznačně uvádí, že jediným kompetentním k určení budoucnosti země jsou její vlastní obyvatelé. Světová odborová federace, jako jediná odborová organizace, která bojuje proti imperialismu a kapitalistickému vykořisťování, bude nadále projevovat svou aktivní solidaritu s venezuelskou dělnickou třídou.

Vyzýváme venezuelský lid, aby bděl s ohledem na události a bojoval za prohloubení svých sociálních úspěchů až do úsvitu nového světa bez vykořisťování člověka člověkem.

Sekretariát SOF

SOF podpořila požadavky zaměstnanců společnosti Ryanair

Světová odborová federace, která je militantním hlasem 92 milionů pracovníků ve 126 zemích světa, vyjadřuje svou internacionální podporu a solidaritu zaměstnancům irské letecké společnosti Ryanair.

Piloti a palubní průvodčí společnosti Ryanair z Irska, Švédska, Německa, Španělska, Portugalska a dalších zemí protestují a organizují stávky od července 2018 a požadují, aby letecká společnost dodržovala zákony a jejich pracovní práva.

Jako světové militantní odborové hnutí stojíme na straně zaměstnanců společnosti Ryanair a jsme připraveni podpořit jejich boj o zlepšení pracovních podmínek a respektování svých práv.

Sekretariát SOF

Ke všem těmto prohlášením se připojila i česká členská organizace Světové odborové federace, Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska (www.stavkuj.cz).